A vér kötelez
Édesanyja, Ihász Erzsébet 1953. augusztus 9-én adott életet a kis Gjon-nak. Unokatestvérei, Ihász Gábor, énekes, zeneszerző, dalszövegíró és Ihász Kálmán, labdarúgó. Apai vonalon a nagymamája görög, a nagypapája albán nemzetiségű volt. Családjával átlagos és egyszerű életet éltek, Zuglóban nevelkedett. Eredetileg autófényezőnek készült, de az élet mást tartogatott neki.
A siker útjára lépett
Az 1971-es Táncdalfesztiválon 18 évesen szerepelt, ott adta elő a Hegyek lánya című dalt, melynek szerzőpárosa Kőszeghy Attila szövegíró, és Kőszeghy Károly zeneszerző voltak. A műsor hatalmas ismertséget hozott. Az 1974-es év meghatározó volt, hatalmas sikereket tartogatott a számára, hiszen a korábban megjelent kislemezei, szám szerint 4 korong, ebben az évben bearanyozódott. 1974-hez köthető egy német nyelvű kislemez is, amely az egykori NDK-ban jelent meg, és 500.000 példányban kelt el. Már a megjelenés évében megkapta a drezdai fesztivál nagydíját, ami akkoriban a legrangosabb sajtódíj volt az NDK-ban. Majd 1975-ben az év énekesének is megválasztották. Ezek a díjak azért is számítottak nagy sikernek, mert ezt a kitüntetést magyar énekes, korábban nem nyerte el, kivéve Kovács Katit.
Pár hét erejéig, 1977-ben a Bergendy-együtteshez csatlakozott, a Bergendy énekese lett, a Metronóm ’77 fesztivál gáláján adtak koncertet. 1979-ben megjelent Delhusa Gjon címmel az első nagylemeze. 1980-ig részt vett valamennyi jelentős kelet-európai fesztiválon, amelyekről díjakkal tért haza.
Nem csak itthon fürdőzött a népszerűségben
Több, neves külföldi előadó is felkérte, hogy szerezzen számukra zenét. Írt dalt többek között Goldie Ensnek és a Goombay Dance Bandnek is. 1980-ban a nyugatnémet TELDEC lemezcéggel kötött hároméves szerződést, majd 1983-ban újabb hároméves szerződést ajánlottak fel neki, de azzal a feltétellel, hogy letelepszik Németországban. 1988-ban egy kubai dalversenyen a legjobb zeneszerző díjat hozhatta el. Több hazai előadónak is írt dalt, pl. Csepregi Évának, az Ezeregy éjjel-t, valamint Szűcs Judith, Táncolj még! című slágerét.
Járta a világot a kis „Csavargó”
Itthon, 1989-ben, a Rákóczi Kiadó gondozásában megjelent a Csavargó című albuma, amely viharos gyorsasággal hódította meg a piacot. Pár nap alatt aranylemez lett, két évvel később már a platina státusznál járt, ami akkoriban 100.000 eladott példányszámot jelentett. Delhusa rövid ideig a Gemini együttes egykori tagjával, Markó Andrással is játszott együtt. Majd ismét az NDK-ba került, ahol több évig dolgozott. Ugyanebben az évben megkapta a Magyar Rádió eMeRTon-díját. A Fortuna című dalával megkísérelt bekerülni az Eurovíziós Dalfesztiválra, de nem járt sikerrel.
Albánia is elismerte Őt
1996-ban Mediterrán című nagylemezéért Albánia legmagasabb kulturális kormánykitüntetését kaphatta meg. 1997-ben Curacaoban CD-t jelentettek meg, amelyre az 1988-as kubai fesztivál győztes dalai kerültek rögzítésre.
2000-re a lemezeladási adatai hamarosan elérték az egymillió hanghordozót. 2002-ben átvehette az egymillió eladott példányszám után járó lemezét. Legsikeresebb dalai közé tartozik a Nika se perimeno, valamint a gyermekkori barátja, a fiatalon elhunyt autóversenyző, Kesjár Csaba emlékére írt dala, a Gyertyák a síron.
Itthon is megérkezett az elismerés
2005. március 15-én megkapta a Magyar Köztársasági Arany Érdemkeresztet, majd egy hónapra rá, 2005. áprilisban, a Vitézi Rend lovagjává avatták a dunaújvárosi Hősök Templomában.
Személyes szösszenet
Pár évvel ezelőtt, nem sokkal zárás előtt, a budakalászi Euronicsbe tértünk be a párommal, porszívót vásárolni. Mikor bementünk az áruházba, láttuk, hogy Delhusa Gjon a kedvesével televíziókat nézegetett. Végül már csak kifelé jöhettek a vásárlók, befelé nem. Mi is már a kasszánál álltunk sorban, a választott jövendőbeli porszívónkkal. Amolyan családias volt addigra az üzletben a hangulat. Ők is végeztek, elrakatták a kiválasztott TV-t, mondván, hogy reggel visszamennek érte. Mikor a kijárathoz értek, körbenézve, igen barátságosan és határozottan köszöntek, minden sztárallűr nélkül. Ez nekem, egy megjegyezni kívánt, kedves „gesztus” volt. Jó fejek voltak.
50 éve a pályán
Ötven év telt el az 1971-es Táncdalfesztiválos bemutatkozás óta. A mai napon, a születésnapja alkalmából, a TV2 Mokka című műsorában, reggel 8 órakor, élőben lesz látható, a Miért van az? című dalának a klip premierje, mely dal megjelenése, idén júniusban volt hallható. Nézzétek és fogadjátok szeretettel!
Boldog születésnapot és további sok sikert kívánunk!
Forrás / Borítókép forrása: wikipédia / Delhusa Gjon facebook