1988. augusztus 24-én, reggel 7 óra 9 perckor látta meg a napvilágot Zsuzsanna, az első magyar lombikbébi. Bár a nyilvánosságot kerüli, de annyit lehet róla tudni, hogy Pakson él.
A szenzációnak számító és történelmet író pécsi kórház, még 1986-ban indította el, a mesterségesen létrehozott terhesség-kísérlet programot, melyben előzetesen másfél évig állatkísérletek keretében, több mint ezer egérnél végeztek megtermékenyítést.
1987 decemberében hajtott végre sikeres beavatkozást, egy tíz éve meddő házasságban élő asszonynál. A munkacsoportot dr. Csaba Imre vezette. 1988-ban a szüléscsapat tagja volt dr. Bódis József, aki korábban a bama.hu-nak így nyilatkozott:
„A petefészek tüszőjéből emeltünk ki petesejtet, amit egyesítettünk a férfispermiummal, majd rögvest visszahelyeztünk a méhbe. Ez utóbbi, a laparoszkópos visszahelyezés művelete volt az én feladatom. Nagyon nagy volt az öröm a szüléskor, a családét nem kell magyaráznom, de a miénk is, hiszen ezzel bebizonyítottuk, hogy nemcsak a fővárosban vannak remek szülészközpontok, illetve nem csak ott folynak világra szóló kutatások”
Zsuzsanna, az első magyar lombikbébi születésénél, már 10 éves volt az a kislány, Louise Brown, aki a világ legelső lombikbébijeként született. Ő Zsuzsannával szemben felvállalta a történetét, aki ezzel a cselekedetével, az angliai Oldhamben élő nők millióinak adta vissza a reményt. Az 1978-as születését óriási médiafigyelem övezte, szüleit a kórházból való hazatértükkor újságírók hada várta bristoli otthonuk előtt, hogy láthassák az évszázad babáját. A mára kétszeres édesanya ma is Bristolban él, és nagyon hálás az orvostudománynak, mert segít azoknak a pároknak, akiknek természetes úton nem lehet gyermekük.
Ezzel a csodálatos beavatkozással számtalan család kap esélyt a boldogságra.
Forrás: Pécsi Tudományegyetem, Általános Orvostudományi Kar (alfahír.hu)