You are currently viewing A mindenki Bálint gazdája ma lenne 102 éves

A mindenki Bálint gazdája ma lenne 102 éves

Bálint gazdát, dr. Bálint György kertészmérnököt, az Ablak című műsor által ismerte meg az ország, melynek 1981-2009. között volt a munkatársa. A műsor indulásánál Bálint gazda, már nyugdíjas volt, betöltötte a 60. életévét. Kedves és szimpatikus lénye, hasznos kertészeti tanácsai, magával ragadta a nézők figyelmét. Hosszú éveken keresztül, 28 éven át, kezdetben kéthetente, majd hetente pénteken, a tévénéző családok életébe beköltözött az Ablak című műsor, és vele együtt Bálint gazda. Tanácsait, nemcsak a képernyőn keresztül tolmácsolta felénk, hanem levélben is készséggel válaszolt az Őt megkereső kertészkedőknek.

A kép forrása: fortepan/adományozó Rádió és Televízió újság

Dr. Bálint György, 1919. július 28-án született Gyöngyösön. Magyar kertész- és mezőgazdasági mérnök, író, szerkesztő, médiaszemélyiség, újságíró, politikus, a mezőgazdasági tudományok kandidátusa. Dolgozott korábban a Földművelésügyi Minisztériumban, az Agrárgazdasági Kutató Intézetben és a Kertészeti Kutató Intézetben. De ápolt kerteket Kispesten, később főkertészként is tevékenykedett, majd az Állami Biztosító főigazgatóságának szakértője volt, ahol a mezőgazdasági elemi károkat vizsgálta. Nyugdíjazása előtt a Hírlapkiadó vállalat munkatársa volt, ahol 1969-1981. között, a Kertészet és Szőlészet című folyóirat főszerkesztőjeként dolgozott. Részt vett a Kertgazdaság című folyóirat szerkesztésében is 1970-1981. között. Alapítója és egyben szerkesztője is volt a Kertbarát magazinnak, illetve a Kerti Kalendáriumnak. 1991-2000. között főszerkesztője az MTV Gazdaképző című műsorának, valamint állandó külső munkatársa volt a Magyar Rádiónak is.

A kép forrása: Bálint gazda kertje facebook oldal

Nagyon fontos szerepet töltött be az életében, hogy információkat és ismereteket közöljön. Fiatal korában tanárnak készült, de a körülmények ezen tervét megakadályozták. Később, a nyugdíjas éveiben azonban volt lehetősége a tudását iskolai szinten, felsőoktatási intézményekben is továbbadni. 1987-ben címzetes főiskolai tanári címet kapott a Kertészeti és Élelmiszeripari Egyetemen. „A tudomány eredményeinek hasznosítása a kertészeti kistermelésben a tömegkommunikáció útján” című munkája alapján, az MTA Növénytermesztési Szakbizottsága által, mezőgazdasági tudomány kandidátusa fokozatot szerzett, 1995-ben.

A kép forrása: Bálint gazda kertje facebook oldal

Budapesti otthonának a kerületében, a XVI. kerületben, 2017-ben egy olvasó parkot hoztak létre, Bálint gazda kertje néven, melynek az átadásán, Bálint gazdával közösen, egy diófa csemetét ültettek el. 2020-ban, 100 éves korában, a XVI. kerület díszpolgárának választották. Ebben az évben, Kertvárosi minta tanyaudvar-t hoztak létre, melynek része a Bálint Gazda Gyümölcsöse, amely kialakításában ő maga aktív szerepet is vállalt.

A kép forrása: balintgazda.hu

A kép forrása: balintgazda.hu

XVI. kerületi lakosként, jómagam is több alkalommal találkoztam vele, kedves lénye, mosolya és pozitív kisugárzása magával ragadó volt. Legutóbb, 2017-ben, egy színházi előadás nézőjeként láthattam Őt, a kerületi Erzsébetligeti Színházban.

A kép forrása: Bálint gazda kertje facebook oldal

Bár a fiatal éveiben nem volt hozzá és családjához túl kegyes az élet, Ő mégis kedves, alázatos ember tudott maradni. Bebizonyította saját magának, és a világnak egyaránt, hogy az akadályok ellenére, a „semmiből” is lehet várat építeni. Akarat, kitartás és elszántság kérdése az egész. Sikerült maradandót alkotnia, számos publikációja született, rengeteg díj, elismerés és kitüntetés tulajdonosa lett. A 101. születésnapjához már csak egy hónap kellett volna, de sajnos nem élhette meg, végzetes tüdőgyulladást kapott, mely következtében már az égi kertek szépségét szolgálja. 2020. június 21-én végleg elaludt. Ma az égiekkel ünnepel.

A kép forrása: Bálint gazda kertje facebook oldal

Szép álmokat Bálint gazda! Köszönünk mindent, nem feledjük!

A borítókép forrása: Bálint gazda kertje facebook oldal / forrás: wikipédia

Vélemény, hozzászólás?